Otse pealehele
Tasuta tarne pakiautomaati alates 40€
0

Ternespiima kogumine

Harvesting Colostrum

Ternespiima kogumine kogub üha enam rohkem tuntust ja seda päris mitmel heal põhjusel. Loodan, et julgustan selle artikli kirjutamisega rohkem naisi ternespiima kogumist proovima.

Ternespiim

Ternespiim, mida nimetatakse ka joodavaks kullaks, on paksu konsistentsiga, kuna sellel on suur rakkude arv ja kollakas värvus, mida põhjustab kõrge ß -karotiini koostis. See sisaldab suures koguses valku, näiteks immunoglobuliine ja tüvirakke, mis on vastsündinu ebaküpse immuunsüsteemi jaoks väga olulised. Samuti on ternespiimas rohkem A ja E-vitamiini, laktoosi ning mineraale kui küpses rinnapiimas. Vaatamata oma väikesele kogusele on sellel lisaks vere glükoosisisaldust stabiliseeriv toime. Eesmärgiks on aidata vastsündinul luua toitmise ajal imemis-, neelamis- ja hingamistsükkel (1).

Piima tootmine raseduse ajal

Piimatootmise esimest etappi nimetatakse mammogeneesiks. Selles etapis toodetakse ternespiima ja tootmist reguleerivad hormoonid. Tänu ema veres olevatele hormoonidele, muudavad rase naise rindade alveoolid oma rakud epiteelirakkudest sekretoorseteks rakkudeks. Need hormoonid on prolaktiin, relaksiin ja HPL (inimese platsenta laktogeen). Mammogenees algab umbes 12–16 rasedusnädalal ja lõpeb tõenäoliselt teisel päeval pärast vastsündinu sündi. Rasedust toetavad hormoonid östrogeen ja progesteroon mõjutavad laktogeneesi eristamist, mis tähendab, et raseduse ajal saab toota vaid väikest kogust ternespiima (2).

Ternespiima kogumise eelised raseduse ajal

Raseduse ajal kogutud ternespiim on vastsündinule pärast sündi suurepärane energiaallikas. Sünnitus ei väsita mitte ainult ema, vaid ka last. Kogu sünnitusprotsess kulutab palju beebi energiat. Pärast sündi ei saa beebi enam emalt energiat, seega peab ta seda saama rinnapiimast. Samuti nõuab rinnaga toitmine emalt palju energiat ja seetõttu on kogutud ternespiim vastsündinule suur energiaallikas. On teada, et peale ternespiimaga toitmist paraneb beebi vereringe ning suureneb üldine aktiivsus. Uuringud on näidanud, et esimene tund pärast sündi on rinnaga toitmine pikaajalise tulemuse jaoks ülioluline (3). Ternespiima kogumine raseduse ajal on kasulik ka emale. Kui vastsündinu saab emalt energiat, julgeb ta rohkem rinda imeda. See soodustab emaka kokkutõmbumist. Mida produktiivsema imemise vastsündinu suudab saavutada, seda suurem on oksütotsiini vabanemine. Mida kõrgem on oksütotsiini sisaldus veres, seda tõhusamad on emaka kokkutõmbed, mis seejärel taanduvad, vähendades sünnitusjärgse verejooksu võimalust.

On teada, et ternespiimal on vastsündinute vere glükoosisisaldust stabiliseeriv toime. See on eriti oluline, kui emal on rasedusdiabeet. Mõned vastsündinud võitlevad pärast sündi hüpoglükeemiaga, mis on tingitud insuliini ja veresuhkru taseme tasakaalustamatusest. Enamik vastsündinuid vajab seetõttu rohkem piima. Uuring on näidanud, et ternespiima kogumine ja selle söötmine lapsele pärast sündi vähendab piimasegu tarbimise vajadust (13).

Ternespiima kogumine enne sünnitust aitab vähendada imetamisega seotud võimalikku tekkivat stressi ja tõstab ema enesekindlust edaspidisel edukal imetamisel. Lisaks sellele aitab ternespiima kogumine naisel oma keha paremini tundma õppida ja harjuda uue olukorraga.

Ternespiima kogumise eeliseks on ka see, et partner suudab seda vastsündinule toita, kui näiteks ema on keisrilõike tõttu endiselt operatsioonisaalis. See on suurepärane viis ka partneri ja vastsündinu sideme tugevdamiseks ning tema eest hoolitsemiseks, kui ema peab pärast sündi läbima muid ravimeetodeid. Ternespiima saab beebile anda kas süstla või FingerFeederi kaudu.

Ternespiima ettekogumine on kasulik, kuna see annab võimaluse õppida piima väljutamist ilma beebita. Sihipärane massaaž võib samuti olla suureks abiks hiljem, kui piimateke rindadesse on suurenenud, näiteks pakitsevate rindade (piimapais) puhul, mis raskendavad vastsündinul õigesti haakuda rinnaga või ummistunud piimajuhade korral. Samuti on võimalus toita ternespiimaga unist last, kes vajab imetamise ajal veidi ergutamist.

Millal ternespiima koguma hakata?

Rinnanibude stimuleerimine aitab vabastada oksütotsiini ja võib seetõttu põhjustada enneaegset sünnitust. Just sellepärast soovitame alustada ternespiima kogumist pärast 37. rasedusnädalat. Kui rinnast lekib ternespiima juba varem, võid seda meie komplekti abil koguda ilma rindu pigistamata. Terernespiima võib koguda 2-3 korda päevas. Iga sessioon võiks aega võtta 5 - 10 min.

Kuidas ternespiima raseduse ajal koguda?

Raseduse ajal ternespiima varudes märkate, et rinnast tuleb korraga vaid mõni tilk piima. Pärast lapse sündi see muutub, sest muutub ka sinu vere hormonaalne koostis ning sinu rinnad toodavad piisavalt piima, et toita näljast beebit.

 

 1. Enne alustamist pese käed sooja vee ja seebiga.
 2. Leia endale kodus mugav koht ja soojenda oma rindu kas sooja duši all, masseerides või kasuta soojenduseks niisket sooja riiet. Veendu, et peale duši all käiku ei jääks rindadele seebijääke.
 3. Veendu, et pind, kus komplekti avad, oleks puhas. Ava korraga üks süstal, et hoida ülejäänud süstlad puhtana.
 4. Kasuta ternespiima väljutamiseks alati sama kätt (vasak rind - vasak käsi).
 5. Moodusta oma käega C kuju, kasu- tades selleks pöialt ja keskmist või nimetissõrme.
 6. Aseta oma sõrmed 2-3 cm kaugusele nibuväljast ehk areoolist.
 7. Suru rinda õrnalt vastu oma rinnakorvi, samal ajal kui venitad rinda pöidla ja keskmise või nimetissõrmega.
 8. Pigista sõrmede vahel olevat rinda ja suru nibu õrnalt ettepoole.
 9. Vabasta surve ja korda rütmiliselt.
 10. Pane tähele, et ternespiima väljutamine ei tohiks kunagi olla valulik.
 11. Kui piima rohkem välja ei tule, vaheta sõrmede asukohta ja korda väljutamist seni, kuni oled liikunud ringjalt üleni ümber areooli.
 12. Kui rindade masseerimise käigus on ternespiim kokku kogutud või süstal on saanud täis, sulge see steriilse kaanega.
 13. Kui sulle tundub, et ei kogunud masseerimise käigus piisavas koguses ternespiima, võid hiljem sama päeva jooksul protseduuri korrata. Pea meeles, et saad piima panna samasse süstlasse vaid siis, kui see on väljutatud samal päeval. Järgnevatel kordadel on soovituslik koguda ternespiim puhtasse anumasse, jahutada külmkapis ning alles seejärel süstlasse tõmmata. Sooja ja jahutatud ternespiima kokkusegamist on soovituslik vältida, et mitte soodustada bakterite kasvu. Oluline on, et hoiaksid ternespiima väljutamiste vahepeal süstalt külmkapis. Päeva lõpuks peab see olema sügavkülma pandud.
 14. Kirjuta oma nimi, kuupäev ja aeg paberiribale ning kleebi see süstlale.
 15. Seejärel pane süstal silikoonkotti, aseta sügavkülma ja hoia seal kuni sünnituseni.

Nõuanne

Kui sul on ternespiima väljutamisega probleeme, võid sa seda proovida ajavahemikus 22:00 - 07:00. Sel ajal toodab su keha kõige enam prolaktiini - hormooni, mis aitab rinnas piima toota. Samuti aitad prolaktiini tootmisele kaasa ternespiima väljutamise käigus. Sellepärast märkad ka, et alguses tuleb ternespiima vähe, kuid ajapikku piima kogus suureneb.

Toitmine

Kui lähed haiglasse, pane silikoonist kott külmakotti või lisa sellesse jääkuubikud. Haiglas olles palu ämmaemandal pakk sügavkülma panna. Maailma Terviseorganisatsioon soovitab imetamisega alustada esimese tunni jooksul pärast lapse sündi. Kui laps on sündinud ja spetsialisti poolt üle vaadatud, võid imetamise ergutamiseks anda beebile 37-5 tilka ettekogutud ternespiima. Selleks, et külmutatud piima üles soojendada, tuleks süstal asetada 10-kraadisesse vette. Piima sulatamine võtab aega 6-XNUMX minutit. Ettekogutud külmutatud ternespiima saab kasutada kuni XNUMX kuud. Kuna piim sisaldab suures koguses immunoglobuliine, antikehasid, vitamiine ja mineraale, saab seda kasutada näiteks ka siis kui beebi on külmetanud või kui tal on kõhulahtisus.

Oluline

Selleks, et olla kindel, et ternespiima väjutamine on sinu ja beebi tervisele ohutu, palun konsulteeri enne väljutamist oma ämmaemanda/günekoloogiga. Pea meeles, et kui oled piima üles sulatanud, tuleks see tarbida ära 24 tunni jooksul. Ära seda uuesti külmuta.

Täiendavad allikad

Anatoomia / Ternespiim, J. Bryant ja J. Thistle, NCBI, nov. 2020

Käe väljendamine raseduse ja ternespiima kogumise ajal – ettevalmistus edukaks imetamiseks, Kamila Wszolek British Journal of Midwifery, aprill 2015

Amboss – sünnitusjärgne periood • Maailma Terviseorganisatsioon – Imetamine

11-tunnised prolaktiini sekretsiooni mustrid imetamise ajal ning seos imetamise ja viljakuse taastumisega tere rinnaga toitvad naised / Human Reproduction vol.5 no.950 pp.955-1996, XNUMX / CCK Tay, A F. Glasier, ASMcNeilly

Loe edasi

Täname, et meiega ühendust võtsite! Võtame teiega varsti tagasi. Täname tellimast Aitäh! Anname teile teada, kui see on saadaval! Maksimaalne üksuste arv on juba lisatud Ainult üks toode on jäänud ostukorvi lisada Ostukorvi lisamiseks on jäänud ainult [num_items] kaupa