Palju õnne! Sinu rasedustest oli positiivne ning seega oled astumas täiesti uude etappi, mis on põnev, elumuutev ning täis kõhklusi ja küsimusi. See teejuht annab sulle praktilisi teadmisi, vastab sinu tekkivatele küsimustele ja aitab sul mõista, mis sind raseduse igas etapis ees ootab.

Olenemata sellest, kas see on sinu esimene rasedus või mitte, see kogemus on alati eriline. Iga rasedus on sama põnev kui eelmine, kuid samas võib see tuua kaasa ka üllatusi ja erinevusi.

Kui oled alles raseduse algusjärgus, võid tunda täielikku emotsioonide virrvarri – rõõmu, väsimust, elevust ja ka pisut ebareaalsuse tunnet ja ärevust. Sinu hormoonid valmistuvad tõeliseks muutuste ralliks järgmise üheksa kuu jooksul, mil keha keskendub beebi kasvatamisele ja tema eest hoolitsemisele. Oleme siin sinuga kogu selle aja vältel, et sa tunneksid end toetatuna ja valmis selleks, mis sind ees ootab.

Esimene trimester: rasedusnädalad 1-16

Raseduse algusest alates lülitub sinu keha teisele režiimile, keskendudes beebi kasvule ja platsenta arengule. Kuna sinu kehas toimub korraga nii palju, aitavad puhkus, piisav vedeliku tarbimine, toitaineterikas toit ja kerge liikumine sul end paremini tunda.

Väsimus annab sageli juba varakult tunda, kuna su keha teeb taustal tohutult tööd – süda pumpab kuni 50% rohkem verd, emakas laieneb, platsenta kujuneb välja ja hormoonide tase muutub. Lisaks beebile kannad endaga kaasas ka lisavedelikku ja kasvavat platsentat ning kohaned füüsiliselt uue olukorraga. Pole ime, et tunned end kurnatuna!

Rasedus toob kaasa ka emotsionaalsed ja vaimsed muutused. Tekivad küsimused, mis on normaalne, millal ilmnevad erinevad sümptomid ja kuidas end eesootavaks ette valmistada. Suhted partneri, pere, sõprade või isegi iseendaga võivad hakata muutuma, kui sisened sellesse uude eluetappi.

Märgatavad kehalised muutused on samuti loomulikud. Rinnad võivad suureneda, puusad laieneda ning kõht hakkab tasapisi kuju muutma. Sinu nahk võib kas särada või nahale tekkida vistrikke ja pigmendilaike, juuksed võivad muutuda paksemaks, jalanumber suuremaks ning isegi hambad ja igemed võivad tunduda teistsugused. Ka välised suguelund võivad muutuda. Kõik need muutused võivad tekitada korraga nii elevust, üllatust kui ka ebamugavust  – see on täiesti normaalne.

Esimene visiit ämmaemanda juurde: mida oodata

Kui rasedustest näitab positiivset vastust, peaksid ämmaemanda juurde läbivaatuseks aja kinni panema. Ämmaemand on spetsialist, kes toetab ja nõustab naist normaalselt kulgeva raseduse jooksul. Vajaduspõhiselt konsulteerib ta naistearstiga või suunab vastava erialaspetsialisti vastuvõtule. Tee oma esimene visiit ämmaemanda juurde 6.–9. rasedusnädalal, soovitatavalt enne 12. rasedusnädalat.

Ämmaemand saab raseduse lõplikuks tuvastamiseks kasutada ultraheli. Arenev loode on esimest korda nähtav raseduse 6.–7. nädalal. Esimesel visiidil väljastab ta ka saatekirjad analüüsidele rasedusega arvele võtmiseks.

Järgneb rasedakaardi täitmise visiit. Edaspidi toimuvad visiidid ämmaemanda või naistearsti juures sõltuvalt tervislikust seisundist üks kord kuus, raseduse lõpus või vajadusel tihedamini. Sinu ämmamend annab info eesootavate analüüside ja uuringute kohta - millal, mida ja miks tehakse.

Sünnieelseid sõeluuringuid tehakse selleks, et leida rasedad, kelle oodataval lapsel on suurenenud risk kaasasündinud arenguriketeks või kromosoomhaigusteks (trisoomia 13, 18, 21).

I trimestri sõeluuringuks kasutatakse Eestis OSCAR testi (One Stop Clinic for Assesment on Risk). 11.-12. nädalal tehakse vereanalüüs ning sellele järgneb ultraheliuuring 11.-14. rasedusnädalal.

I trimestri ultraheliuuringu ajal:

  • Täpsustatakse raseduse suurus;
  • Hinnatakse loote anatoomilisi struktuure, lootevee hulka, platsenta struktuuri ning asetust;
  • Kromosoomhaiguste sõeluuringu eesmärgil hinnatakse loote kuklapiirkonda, nn kuklavolti, ja teisi kromosoomhaiguste markereid.

Esimesel trimestril hinnatakse ka preeklampsia tekkeriski, mis on enneaegsete sünnituste hulgas iga viienda juhtumi põhjuseks. Preeklampsia varaseks ennustamiseks kasutatakse kombineeritud testi raseduse I trimestril 11.–13. nädalal. Riski hinnang toimub I trimestri skriiningul koos kromosoomhaiguste riskide arvutamisega.

Raseduse ajal tehakse kõigile naistele vähemalt kaks ultraheliuuringut (lisaks esimese trimestri omale II trimestri skriining ehk loote anatoomia uuring) ja vajadusel ka kordusuuringud.

Hommikune iiveldus: kõige sagedasem raseduse sümptom

Umbes 70–85% rasedatest kogevad hommikust iiveldust, mille sümptomid on kõige tugevamad tavaliselt 6.–12. nädalal. Enamik naisi tunneb kergendust 14.–20. nädala paiku, kuid mõnel võib iiveldus kesta kauem. Ligikaudu 3% rasedatest kogeb iivelduse rasket vormi (Hyperemesis Gravidarum), mis võib vajada haiglaravi.

Hormonaalsed muutused, madalam veresuhkru tase, häiritud uni ning muutused süsivesikute (fruktoosi ja glükoosi) töötlemises võivad kõik kaasa aidata sellele kurnavale, pohmellilaadsele iiveldusele. Iiveldust võib olla raske taluda, kuid pea meeles, et see faas ei kesta igavesti.

Iiveldus on raseduse ajal tavaline, kuid vahel vajab see meditsiinilist sekkumist. Võta ühendust oma arstiga, kui su uriin on väga tume, sa ei suuda midagi süüa ega juua, oksendad kontrollimatult, märkad tumedat pruuni või verega segatud oksendust. Kui kahtled, helista oma arstile!

Siin on mõned näpunäited, kuidas iiveldust leevendada:

  • Väikesed, regulaarsed toidukorrad aitavad vältida iiveldust, mida põhjustab tühi kõht. Paljudel aitab juba see, kui süüa voodis enne üles tõusmist mõni küpsis või näkileib, et veresuhkru tase stabiliseeruks. Vitamiin B6-rikkad toidud, nagu banaanid, avokaado ja bataadikrõpsud, võivad samuti aidata. Samuti võib kergendust tuua ingveri- või kummelitee joomine.
  • Mõned toidulõhnad võivad iiveldust süvendada. Kui võimalik, lase kellelgi teisel toitu valmistada.
  • Piparmündikommid, suuvesi või isegi hambapesu võivad aidata suud värskendada ja ebameeldivat maitset neutraliseerida.
  • Iiveldus võib olla seotud kõrgema kehatemperatuuriga. Mine värske õhu kätte või aseta otsmikule või kaelale külm kompress.
  • Aeglane ja kontrollitud hingamine aitab iiveldust hallata. Proovi hingata sisse nina kaudu, hoida kolm sekundit ja hingata aeglaselt välja.

Rasedusaegsed vitamiinid

Rasedatele mõeldud vitamiinide võtmist on hea alustada juba siis kui oled lapse saamist alles planeerimas. Optimaalne aeg alustamiseks on kuni kolm kuud enne rasestumist, sest sageli ei pruugi sa oma rasedusest teada enne 5. või 6. nädalat. Selleks ajaks on aga beebi areng juba täies hoos. Varajane ettevalmistus aitab toetada nii su tervist kui ka viljakust – vitamiinid toidavad munarakke ja aitavad emakat viljastatud munaraku kinnitumiseks ette valmistada.

Foolhape mängib olulist rolli loote neuraaltoru arenguhäirete, nagu spina bifida ja anentsefaalia, riski vähendamises. Kuna neuraaltoru sulgumine toimub raseduse algusnädalatel, on foolhappe lisamine menüüsse üks tähtsamaid samme nii sinu kui ka beebi tervise jaoks. Kui sa ei ole veel rasedusvitamiine võtnud ja oled just rasedusest teada saanud, on parim aeg alustada kohe.

Toidud, mida vältida raseduse ajal

Kindlasti oled kuulnud hoiatusi teatud toitude tarbimise kohta raseduse ajal ja see on täielikult põhjendatud. Rasedus toob kaasa olulisi hormonaalseid muutusi, mis võivad nõrgendada sinu immuunsüsteemi, muutes sind rohkem vastuvõtlikuks toidumürgistusele. Sellised infektsioonid nagu listerioos, salmonelloos ja toksoplasmoos võivad põhjustada tõsiseid terviseriske, sealhulgas raseduse katkemist, enneaegset sünnitust või loote surma. Nende vältimiseks on oluline olla ettevaatlik ja vältida teatud toite.

Siin on nimekiri toitudest, mida raseduse ajal vältida:

  • Toored ja pooltoored munad (sh aioli ja majonees) 
  • Toores või pooltoores liha, kala, mereannid, koorikloomad (sh sushi, sashimi, austrid)
  • Toor- või toorsuitsutatud vorstid ja lihatooted (salaami, pepperoni, chorizo, prosciutto - neid võid tarbida pärast kuumtöötlemist)
  • Suitsutatud kala
  • Suure elavhõbedasisaldusega kalad
  • Maks suures koguses
  • Pehmed valged juustud, hallitusjuustud (pastöriseerimata)
  • Pakendatud valmistoidud ja salatid (sh sushi ja võileivad)
  • Pastöriseerimata piim ja sellest tehtud tooted
  • Pesemata puu- ja köögiviljad
  • Alkohol

Puhasta kassi liivakasti kummikinnastega (toksoplasmoosi oht)!

Kasuta rasedusäppi ja toetavaid teenuseid

Raseduse ajal oma tervise ja heaolu jälgimine aitab sul tunda end rohkem ettevalmistatuna ja teadlikumana CARÁ on esimene eestikeelne rasedusäpp maailmas, mis ühendab personaalsed nõuanded ja AI-funktsioonid ning on loodud just sinu unikaalse rasedusteekonna toetamiseks. Äpp on välja töötatud koostöös meditsiinispetsialistidega, et pakkuda teaduspõhist ja parimat tuge. 

CARÁ äpp sisaldab nutikat tervisepäevikut, mis võimaldab sul hõlpsasti jälgida oma enesetunnet ja sümptomeid ning saada neile vastavat isikupärastatud sisu. Saad personaalseid teenuste- ja tootesoovitusi, lugemissoovitusi, podcastide soovitusi ning ligipääsu meditsiinispetsialistide poolt välja töötatud masterclassidele, mis aitavad sul beebi saabumiseks valmistuda. Oma tervisepäeviku andmeid on lihtne jagada arsti või ämmaemandaga. 

Tallinnas ja Tartus on ka CARÁ stuudiod. Liitu rasedate jooga ja pilatese tundidega ning kasuta ka teisi teenuseid, nagu rasedatele mõeldud massaažid ja meditsiiniekspertide konsultatsioonid.

Raseduse katkemine esimesel trimestril

Kahjuks toimub esimesel trimestril enamik raseduse katkemistest. Umbes 10–20% teadaolevatest rasedustest lõpeb katkemisega ning suur osa neist juhtub just enne 12. nädalat. Kuigi see võib olla emotsionaalselt raske, on oluline mõista, et varajane raseduse katkemine on tihti põhjustatud teguritest, mida keegi ei saa kontrollida. Raseduse katkemise risk väheneb pärast esimest trimestrit, mistõttu tunnevad paljud kergendust, kui raseduse 12 nädalat saab täis. Hoolitse oma füüsilise ja emotsionaalse heaolu eest ning pöördu kindlasti oma arsti või ämmaemanda poole kui sul on muresid või kahtlaseid sümptome.

Woman is pregnant and happyTeine trimester: rasedusnädalad 16-28

Paljude jaoks on teine trimester see aeg, kui rasedus muutub reaalsemaks. Raseduse katkemise risk väheneb oluliselt ja võib-olla hakkad jagama oma suurt uudist laiemale ringile. Sinu kõhuke hakkab muutuma nähtavamaks. Nahk kõhul ja rindadel võib hakata sügelema, kuna see venib. Hommikune iiveldus ja väsimus hakkavad leevenema, kuna hormoonide tase stabiliseerub. Kui aga iiveldus püsib, ole enda vastu leebe.

Kuna keha peab kohanema lisakaalu kandmisega, võid kogeda ebamugavusi nagu selja-, puusa- või vaagnapiirkonna valud. Samuti võib liigestele ja lihastele avalduv surve põhjustada erinevaid valusid. Nüüd on hea aeg harrastada rasedusaegset joogat või teha muid kergeid harjutusi, mis toetavad sinu keha ja aitavad sellel muutustega kohaneda.

Sinu beebi areneb sel trimestril hoogsalt. Tema silmad ja kõrvad hakkavad funktsioneerima, tekivad näiteks sõrmejäljed ning ta hakkab luksuma ja ja haigutama.

Enamik naisi hakkab beebi liigutusi tundma umbes 17.–25. rasedusnädalal. Esmakordsed emad võivad tunda liigutusi hiljem, lähemal 25. nädalale, samas kui korduvrasedad võivad tunda liigutusi varem, umbes 17. nädalal. Neid varajasi liigutusi on sageli kirjeldatud kui mullitavat, kõditavat või õrnalt värelevat tunnet. Sõltub platsenta asetusest kui tugevalt neid tunned. Kui beebi kasvab, muutuvad tema liigutused järjest tugevamaks ja märgatavamaks.

Teise trimestri ultraheli

Teise trimestri ultaheliuuring toimub 19.-22. rasedusnädalal. Uuringu eesmärgiks on täpsustada raseduse kestust, hinnata lootevee hulka, platsentat, loote kasvu ja anatoomilisi struktuure ning avastada kaasasündinud väärarenguid.

Lootel avastatud väärarendite korral tehakse geneetilisi lisauuringuid ning vajadusel korraldatakse eriarstide konsultatsioone.

Kehalised muutused

Rasedus toob kaasa palju füüsilisi muutusi ja on normaalne, kui tunned end ebamugavalt või koormatuna. Sinu kõht ja rinnad kasvavad, puusad laienevad, kuid võid märgata ka selliseid muutusi nagu diastaas, vaaganapõhjavalud, veritsevad igemed, suurem jalanumber, rinnanibude tumenemine, paksemad juuksed, venitusarmid ja/või tumeda verikaalse triibu (linea nigra) ilmumine kõhule. Sind võivad kimbutada ka nahaprobleemid nagu akne ja pigmendilaigud ning veenilaiendid. Sinu südame löögisagedus tõuseb. Sinu keha raskuskese liigub progresseeruvalt ettepoole, põhjustades tihti seljavalu ning muutes tasakaalu nõudvad tegevused keerulisemaks. Võid end tunda isegi painduvamana, kuna kehas suureneb relaksiini tase - see on hormoon, mis aitab raseduse ajal lõdvestada kudesid, eriti vaagna piirkonnas, tagamaks sujuvama sünnituse.

Pea meeles, et kõik need muutused on vajalikud sinu beebi kasvamiseks. Su keha teeb täpselt seda, milleks see on ette nähtud, seega usalda protsessi!

Kuna su keha raseduse ajal muutub, siis üha tähtsamaks muutub mugavus. Leia riideid, mis toetavad su kasvavat keha, on mugavad ja venivad, aidates sul samal ajal end tunda enesekindlana ja kaunina. Praktilised on riided, mida saad kanda nii raseduse ajal kui ka pärast seda - venivad kleidid, retuusid, kampsunid. Paljud imetamisriided on laiema lõikega, nii et neid saab kanda nii raseduse ajal kui ka hiljem imetamise ajal.

Enese eest hoolitsemine: tegevused ja tooted

Rasedus toob kaasa füüsilisi ja emotsionaalseid muutusi, mis võivad esitada väljakutseid. Valud, katkendlik uni ja muretsemine võivad olla igapäevased kaaslased. Stressi ja ebamugavustunde leevendamiseks sobivad hästi mõned rituaalid ja tooted. Siin on mõned populaarseimad, mida naised kasutavad raseduse ajal, et end paremini tunda:

  • Rasedus- ja imetamispadi

Hea une saavutamine võib kasvava kõhu tõttu olla keeruline, eriti kui selili või kõhuli magamine pole enam võimalik. Najelli nutikas raseduspadi pakub maksimaalset mugavust ja tuge nii raseduse ajal kui pärast seda. Padi kohandub sinu vajadustega, kasuta kas täispikkuses keha toetava raseduspadjana või eraldi kahe väiksema padjana imetamisel. Padi tagab suurepärase toe külili magamise ajal, aitab hoida selgroogu õiges asendis ning leevendada selja ja jalgade vaevusi. Pärast beebi sündi saab patja kasutada õige asendi saavutamiseks beebi imetamise ajal, vähendades pingeid kätes, seljas, kaelas ja õlavõõtmes.

  • Mugav rinnahoidja

Raseduse ajal vajavad rinnad erilist hoolt, kuna nad kasvavad ja võivad muutuda hellaks, sügeleda ning isegi lekkida (ternespiim). Nahasõbralik kangas, õige sobivus ja toetavus on mugavuse tagamiseks üliolulised. Momkind'i imetamisrinnahoidjad on ideaalsed ka raseduse ajal, pakkudes tuge tundlikele kasvavatele rindadele, ning teenivad sind hästi ka imetamise ajal, vabastades rinna mugavalt vaid ühe klõpsuga.

  • Magneesiumiõli või -vannisool

Kui sinu keha kasvab, on jalakrambid, lihaspinged ja füüsiline väsimus tavalised. Magneesiumiõli või vannisool aitab neid ebamugavusi leevendada ja rahustab lihaseid.

  • Kõhukreem või -vaht 

Enamikul rasedatel tekivad venitusarmid, enamasti kõhul, rinnal, reitel või tuharatel. Need tekivad nahale elastsust andvate kollageeni- ja elastiinikiudude liigsest venimisest ja lõpuks nende katkemisest. Venitusarmide teke on normaalne, tihti ka geneetiline. Kreemitamine kõhuvahuga aitab nahka niisutada ja selle elastsust parandada, vähendades venitusarmide silmapaistvust ning pakkudes rahustavat igapäevast rituaali.

  • Rasedate massaaž

Rasedusaegne massaaž on suurepärane viis leevendamaks füüsilist ebamugavust, mis kaasneb liigse kaalu kandmise ja kehaliste muutustega. Massaaž aitab vähendada valusid, väsimust, samal ajal pakkudes lõdvestust ja parandades und. Rasedate massaaž võib pakkuda väga vajalikku leevendust, muutes selle intensiivse perioodi natuke kergemaks.

  • Rasedusaegne treening 

Raseduse ajal aktiivsuse säilitamisel on mitmeid eeliseid, sealhulgas vähem turseid, valusid ja ebamugavustunnet ning parem uni. Samuti aitab see säilitada tervislikku kehakaalu ja soodustada seedimist. Liigu ja jaluta palju. Kasulikud on ka spetsiaalselt rasedatele mõeldud treeningud nagu rasedate jooga või pilaates, kuna need keskenduvad lihaste tugevdamisele, paindlikkuse parandamisele ja kehamuutuste toetamisele. Samuti aitab see paremini ette valmistuda sünnituseks. Konsulteeri oma ämmaemanda või arstiga, kas sinu puhul on liikumine ja treening näidustatud ja ohutu.

Valmistu beebi saabumiseks

Teine trimester on suurepärane aeg, et valmistuda oma beebi saabumiseks. Selleks ajaks on sageli energiatase paranenud, tüsistuste oht vähenenud ning paljud vanemad tunnevad end planeerimise ja asjade hankimise osas kindlamalt. See on praktiline aeg erinevate toodete ja nende funktsioonidega tutvumiseks, sooduspakkumiste kasutamiseks ja viimase hetke stressi vältimiseks. Laadi alla või prindi välja beebile vajalike asjade nimekiri ning otsusta, mida osta, mida saad laenata või esitada kingisoovina oma lähedastele.

Kolmas trimester: rasedusnädalad 28-40

Kolmandal trimestril võib sul hakata raskem, sest sel perioodil beebi kahekordistab oma kaalu. See võib põhjustada füüsilist väsimust, hingeldust ja "pardi" kõnnakut, kuna vaagen kohaneb kasvava beebiga ja elundid on kokku surutud. Magamine võib olla veelgi häiritum ebamugavuste, sagedaste tualetikülastuste ja hormoonide muutuste tõttu. Rasedusaegne unetus mõjutab umbes 60% naisi kolmandal trimestril, seega puhka nii palju kui võimalik.

Sinu beebi muutub aina aktiivsemaks, ta põtkib, sirutab end ja reageerib valgusele. 37. nädalaks loetakse beebit ajaliseks, kuigi sinu ametlik tähtaeg on tavaliselt 40. nädalal. Seega tasub juba varakult haiglakott valmis panna juhuks, kui beebi otsustab saabuda varem. Kui lähened 40. nädalale, võid märgata, et beebi "laskub" madalamale. See on märk, et beebi valmistub sünniks. Samal ajal võid tunda emotsioonide virvarri, sest kohe-kohe ongi su kauaoodatud beebi kohal. Oled "pesapunumise" faasis – koristad, sorteerid ja organiseerid. Tee viimaseid ettevalmistusi, pese ja triigi vastsündinu riided, varu mähkmed ja sünnitusjärgsed tarbed. Oled peaaegu kohal!

Paki oma haiglakott

Et end kindlamalt ja rahulikumalt tunda, paki haiglakott valmis 32.–35. rasedusnädalal. 37. nädalaks loetakse beebi täisajaliseks, mis tähendab, et sünnitus võib alata igal hetkel. Kuigi mõned pakivad kotti alles sünnituse alguses või enne haiglasse minekut, ei pruugi see alati võimalik olla. Valmispakitud haiglakott ukse kõrval annab meelerahu, juhuks kui suur päev saabub ootamatult. Laadi alla /blogs/babyluv-blog/preparing-for-babys-arrival-a-hospital-bag-checklisthaiglakoti nimekiri , et veenduda, et sul on kõik vajalik kaasa.

Koosta kinginimekiri

Su lähedased ja sõbrad soovivad kindlasti su perelisa saabumist tähistada, nii et naudi beebipidu, oled selle ära teeninud! Et kingitused oleksid praktilised ja ei kattuks, kaalu kinginimekirja loomist. See aitab tagada, et iga kingitus on läbimõeldud ja tõeliselt vajalik. Seda saab hõlpsasti koostada ka näiteks Google Docs'is, et jagada siis seda sõprade ja perega.

Planeeri babymoon

Babymoon ehk viimane puhkus enne beebi sündi on muutunud populaarseks ja tähendusrikkaks traditsiooniks. Olgu selleks nädalavahetusereis või öö luksuslikus hotellis – peamine on nautida teineteise seltskonda enne kui teie elu heas mõttes pea peale pöördub. Parim aeg babymooni jaoks on siis, kui tunned end hästi, tavaliselt siis kui hommikune iiveldus on juba möödas, aga kõht ei ole veel liiga suur. Puhkus võiks olla lõõgastav, ilma tiheda päevaplaanita.

Pea meeles, et selleks ei pea tingimata välismaale reisima! Eestis on palju kauneid sihtkohti, kus saate enne pere suurenemist omavahel mõnusasti aega veeta – olgu selleks lõõgastav loodusreis, spaapuhkus või hubane retriit. Parimad puhkushetked võivad olla hoopis kodu lähedal! Sirvi näiteks Puhka Eestis kodulehte, et ideid koguda. 

Valmistumine neljandaks trimestriks

Vahetult sünnitusele järgnev aeg, mida nimetatakse ka 4. trimestriks, toob kaasa suuri muutusi - rõõmu ja heldimust, aga kindlasti ka väljakutseid ja hoope enesekindlusele. Elu vastsündinuga muutub viisil, mida on raske täielikult mõista enne, kui see reaalsuseks saab. Et paremini valmistuda, on oluline luua tugivõrgustik ja leida toimetulekumehhanismid. Siin on mõned soovitused, mis võivad sind aidata:

  • Tea, mida oodata. Räägi mõne usaldusväärse emast sõbrannaga nende kogemustest ja sellest, mida nad sooviksid, et oleksid enne sünnitust teadnud.

  • Mõtle läbi oma piirid. Unepuudus ja emotsionaalne tundlikkus on sünnitusjärgselt tavapärased. On täiesti normaalne paluda perel ja sõpradel enne külla tulekut helistada või sõnum saata või oodata märguannet, kuni oled külaliste vastuvõtmiseks valmis. Mõtle ka sellele, kas soovid haiglas külalisi näha või eelistad esimesed hetked veeta ainult omavahel.
  • Pane paika tugivõrgustik pärast sünnitust. Kui su partner saab olla pärast sünnitust mõned päevad või nädalad kodus, võib see esimestel elunädalatel suureks abiks olla. Samuti võid paluda tuge mõnelt muult pereliikmelt või sõbralt või kaaluda sünnitusjärgse doula palkamist. Doula saab aidata vastsündinu eest hoolitsemisel, imetamise toetamisel, kodustel toimetustel või isegi toidu valmistamisel, et sul oleks rohkem aega puhata ja taastuda.
  • Lepi partneriga rollid kokku. Arutage enne sünnitust ootusi ja vastutusi, et kodus valitseks harmoonia. Kui korras kodu aitab sul end rahulikumalt tunda, võib partner võtta koristamise enda peale. Samuti võib talle määrata konkreetseid ülesandeid, näiteks perele ja sõpradele pildiuuenduste saatmise, mis aitab tal tunda end kasulikuna ajal, mil tema roll võib tunduda ebamäärane. Selge suhtlus ja jagatud vastutus muudavad ülemineku sujuvamaks.

Valmista ette oma lahkliha

Lahkliha on nahapiirkond tupe ja päraku vahel. Lahklihamassaaž võib aidata vähendada rebendite ja vaagnapõhjaprobleemide tekke riski sünnituse ajal. Umbes 35. nädalast alates aitab see tehnika muuta kudesid elastsemaks ja paremini survele kohanevaks, mis võib sünnitust kergendada. Selle kohta tasub selle rohkem lugeda ja arutada ämmaemandaga, kas see on sinu jaoks sobiv.

Parima tulemuse saavutamiseks tee massaaži loodusliku lahklihaõliga 3–4 korda nädalas 5–10 minutit.

Newborn baby in pointelle bodysuit

Neljas trimester: sünnitusjärgsed nädalad 1-12 

Palju õnne – sinu beebi on sündinud! See on hetk, mida oled pikalt oodanud. Kuigi see võib tunduda ebareaalne, oled nüüd astunud täiesti uude eluetappi. Loodame, et seni jagatud teave on aidanud sul end selleks uskumatuks teekonnaks ette valmistada. Nüüd, kui oled 4. trimestrisse jõudnud, pea meeles olla enda vastu hell, toetuda oma tugivõrgustikule ja võtta päev korraga. Sa saad sellega hakkama!

Nagu raseduse ajal, toimuvad ka pärast sünnitust suured hormonaalsed muutused. Umbes 3.–5. päeval võid kogeda beebimasendust ehk nn baby blues’i, kuna östrogeeni ja progesterooni tase langeb, samal ajal kui oksütotsiini ja prolaktiini tase tõuseb. Kui lisada siia füüsiline taastumine, vastsündinu eest hoolitsemine ja vähene uni, on see väga intensiivne periood, mille jooksul toetus on hädavajalik. Küsi abi ja võta see vastu ning ole enda vastu leebe.

Kuna neljas trimester on kogu emaks saamise protsessi jooksul nii oluline, siis oleme sellele pühendanud ka eraldi blogipostituse. Loe kindlasti ka seda!

Raseduskriisi nõustamine

Rasedusaegne- ja sünnitusjärgne periood on mõnikord ka suur väljakutse emale ja isale, kes vajavad toetust ja julgustust. Lapseootuse ajal võib tekkida ootamatuid olukordi – raseduse katkemine/peetumine, soovimatu rasedus, raseduse katkestamine, viljatus ning sellega seotud uuringud ja ravi, haige või puudega lapse sünd, lahkuminek raseduse ajal ja lapse surm. Kui oled sattunud sellisesse olukorda, ära jää oma murega üksi. Pöördu kindlasti abi saamiseks oma ämmaemanda või perearsti poole, kes saab sind edasi suunata raseduskriisi nõustamisele. Raseduskriisinõustajad toetavad sind naistekliinikutes, lisaks tegutseb Tallinna Raseduskriisikeskus, kus nõustatakse telefoni ja e-posti teel, aga oodatakse ka individuaalsetele nõustamistele ja tugigruppidesse. 

Babyluv Studio