Varakult, 32-35 rasedusnädalal, valmis pakitud haiglakott annab meelerahu, sest kui mõnel juhul võib seda kotti pakkida ka näiteks sünnituse varajases etapis tuhude alguses või vahetult enne haiglasse minekut, siis mõnikord ei pruugi selleks võimalust enam tekkida ja on hea, kui pakitud kott ukse kõrval ootab. Ära unusta haiglakotti autosse tõstmast ka siis, kui pead pikemalt kodust eemale minema.
Asjadest, mida kohe pakkida ei saa, sest need on igapäevaselt kasutusel, soovitame teha nimekirja, et need õigel hetkel oleks meeles kotti pista.
Üheks toredaks soovituseks on pakkida kolm eraldi kotti - üks endale, teine beebile ja kolmas partneri asjade jaoks. Kuna sünnitus haarab tõenäoliselt kogu su tähelepanu, ei saa sa sel ajal tegeleda asjade otsimisega. Seetõttu võiks kolm eraldi kotti olla mugavaks lahenduseks.
Kas teadsid, et keskmiselt veedetakse sünnitusmajas 2-3 päeva? Sellega tuleks arvestada ka kotti pakkides - mida selleks ajavahemikuks vajada võid.
Mida pakkida haiglakotti?
Emale
- ID-kaart või pass
- Rasedakaart (sh kõik rasedusaegse jälgimise ja uuringutega seotud dokumendid). Ka sünnitusplaan, kui see on olemas.
- Hügieenisidemed
Sünnitusjärgsed suuremad sidemed ning lisaks õhemaid sidemeid vähesema verejooksuga päevade jaoks. Neid jagatakse piiratud koguses ka haiglas, kuid mugavam on kui oma sidemeid on piisavalt kaasas ja ei pea küsima või lootma, et neid juurde saab.
- Sünnitusjärgsed aluspüksid / ühekordsed (võrk)püksid
Aluspüksid vali mugavad, puuvillased, venivad ning tavapäraselt kantavatest suuremad, et mahutada suuri sünnitusjärgseid sidemeid. Vahetult pärast sünnitust on ühekordsed aluspüksid väga mugav ja hügieeniline alternatiiv tavalisele aluspesule. Need hoiavad kõik paigas ja pärast saab südamerahuga need ka minema visata. Saadaval on ka spetsiaalsed sünnitusjärgsed aluspüksid, mis on hingavad, venivad ja õmblusteta ning erinevalt ühekordsetest aluspükstest on see keskkonnasõbralikum ja ökonoomsem valik.
- Šampoon, palsam ja dušigeel
Varu tooted mini- või reisipakendites, et ei peaks suuri pudeleid kaasa võtma.
- Hambahari ja hambapasta
- Näo, käte-, ja/või kehakreem, kõhuvaht (asjad, mida igapäevaselt kasutad)
Niisutavat kehakreemi, ihupiima või kehaõli saab sünnituse ajal kasutada ka massaaži tarbeks kui sünnitaja soovib valude leevendamiseks alaseljamassaaži. Ka lahkliha massaažiõli saab kasutada tavalise massaažiõlina.
Vastsündinu eest hoolitsedes pestakse käsi varasemast tunduvalt tihedamini, seetõttu võib vaja minna ka niisutavat kätekreemi.
- Juuksehari või kamm
- Juuksekumm, scrunchie või peapael
- Hügieeniline huulepulk või huulepalsam
Sünnituse käigus võib tihe hingamine ja vedelikuvajaduse suurenemine põhjustada huulte kuivust
- Mugavad riided haiglasse
Näiteks t-särk, mugav tuunika või pluus, retuusid või püksid, dressid, avar kleit vm, hommikumantel, öösärk, pärast sünnitust imetamisriided või imetamist võimaldavad riided.
Ka sünnitusmajas saad öösärgi, hommikumantli ja rätikud, kuid mõnusam on kindlasti oma asju kasutada.
Kui soovid valude leevandamiseks kasutada vanni või planeerid vettesünnitust, siis mõtle läbi, kas soovid olla alasti või eelistad end katta (topp, spordirinnahoidja, trikoo või ujumisriided)
- Sussid või plätud (eelis susside ees on nende lihtne puhastus)
- Pehme vannirätik (soovitavalt mitte valge)
- Imetamisrinnahoidjad või -topid
- Rinnapadjad
Mugav on kasutada imetamisrinnahoidja sees kas ühekordseid või pestavaid mitmekordseid rinnapatju, mis tilkuva piima kinni püüavad.
- Nibukreem valutavate ja lõhenenud nibude jaoks.
Kuna alguses ei ole rinnanibud imetamisega harjunud, võivad need esimestel päevadel muutuda nii tundlikuks kui ka natuke valulikuks.
- Rinnapump (soovi korral)
- Sünnitusjärgne sprei
Vähendab valu tänu jahutavatele ja paranemisele kaasa aitavatele koostisosadele.
- Niisutav näosprei või veepihusti
Pakub sünnituse ajal meeldivat värskendust ja jahutust.
- Joogipudel
Soovitatavalt kõrrega, et joomist sünnituse ajal lihtsustada ja ei peaks pead kuklasse kallutama. Ka imetamine toob kaasa suurema vedelikuvajaduse.
- Jook ja snäkid
Midagi kosutavat energia saamiseks - vesi, mahl, smuuti, jogurt, pähklisegu, rosinad, glükoositropsid, hematogeen, küpsis, puuviljad, batoonid jms.
Wolt ja Bolt rakenduste kaudu saad tellida meie smuutibaarist "Kompott" ka spetsiaalset sünnitusjärgseks ajaks loodud smuutit.
- Paar pakki taskurätte (need härdad hetked…) või kasuta pehmeid musliinlappe
- Riided kojuminekuks
- Telefon ja laadija
- Vastavalt soovile meeleolu loomiseks muusika, kõrvaklapid, kõlarid, aroomilamp/viirukid, led-küünlad (elusa tulega küünlad ei ole lubatud tuleohutuse tõttu)
- Kergem ajaviide - raamat, ajakiri, ristsõna vms
Kui lähed näiteks sünnituse esilekutsumisele, mis võib võtta rohkem aega.
- Pastakas, et ükski allkiri ei jääks andmata ning soovi korral märkmik muljete kirjapanemiseks. Samuti on hea kirjutada üles tekkinud küsimusi, mida hiljem ämmaemandale või arstile esitada.
- Tarvitatavad ravimid, prillid ja/või kontaktläätsed
- Meigitarbed soovi korral
- Kui sa tead, et sa ilma oma padjata magada ei saa, siis keegi ei keela kaasa võtta ka oma patja või imetamispatja.
- Ternespiima kogumise komplekt kui oled raseduse ajal ternespiima kogunud
Beebile
- Mähkmed
Neid antakse ka haigla poolt, kuid võiks olla kaasas ka oma varu.
- Niisked salvrätikud
Olenevalt enesetundest ei pruugi pärast sünnitust olla jõudu beebipeput kraani alla pesema minna.
- Riided haiglasse (soovi korral)
Kohapeal kasutamiseks antakse ka haigla poolt beebiriided, aga beebile võib selga panna ka enda kaasa võetud riided.
- Beebi kojutoomise komplekt
Näiteks hõlmikbody ja püksid või kombe, sokid, müts, puuvillased kindad, olenevalt aastaajast õuekombe jt riided; kaks komplekti nt erinevad suurused 50 ja 56.
- Küünekäärid
Vastsündinutel on tihti pikad ja teravad küüned, millega nad võivad oma nägu ja teisi piirkondi kriimustada.
-
Musliinlapid imetamise jaoks piima püüdmiseks
- Turvahäll
- Beebitekk või soojakott turvahälli (sõltuvalt aastaajast)
Partnerile
- Mugavad riided
- Vahetusjalanõud
- Hügieenitarbed
- Jook ja söök
- Telefon ja laadija
- Muud seadmed ja meelelahutus soovi korral (sülearvuti, video-, fotokaamera, laadijad, mälukaart, kõrvaklapid, raamat, ajakiri jms)
Iga inimese vajadused ja eelistused on erinevad, seetõttu võib seda nimekirja vastavalt enda vajadustele ja soovidele mugandada. Antud nimekirja oleme kokku pannud põhimõttel, et parem olgu kõik vajalik olemas kui miskit puudu. Uuri järgi ka haiglast, kuhu sünnitama lähete, mis varustust nad kohapealseks kasutuseks pakuvad.
Lae alla kompaktne haiglakoti nimekiri siit.
Soovime sulle kerget ja väestavat sünnituskogemust ning rõõmuderohket kohtumist oma beebiga!