See blogipostitus annab põhjaliku ülevaate imetamise käigus esinevatest peamistest murekohtadest ja praktilistest lahendustest. Siit leiad kasulikku teavet nii enda kui beebi mugavuse heaks.

Korrigeerimist vajav imemisvõte

Imemisvõttest tulenevad probleemid võivad olla valulikud ja pettumust valmistavad, põhjustades sagedasemaid toitmisi, valutavaid nibusid, piima hulga vähenemist ning beebi aeglast kaalutõusu. Õige imemisvõtte tagamine juba algusest peale muudab imetamise sujuvamaks ja mugavamaks nii sinule kui beebile.

On emasid, kes tunnevad valu sel hetkel kui piima hakkab voolama. See on tavapärane ja kaob umbes minuti pärast. Kui terav valu aga püsib, siis on järgmine sagedasem põhjus vale imemisvõte. Vabasta rind beebi haardest ja proovi ta uuesti rinnale panna. Veendu, et beebi suu oleks laialt avatud, üla ja alahuul väljapoole suunatud ja et ta haaraks lisaks rinnanibule ka osa pruuni värvi nibuümbrusest. Jälgi, et lapse pea ja keha on ühel joonel.

Õpi õige imemisvõtte kohta juba enne beebi saabumist ja/või leia kogenud imetamisnõustaja, kes annab praktilist tuge, eelistatult sinu enda koduses mugavas keskkonnas.

Kui imemisvõtte probleemid püsivad, võivad ajutist leevendust pakkuda nibukaitsmed – õhukesed, pehmed silikoonkatted. Need võivad osutuda abiks juhul, kui:

  • Sul on lamedad või sissetõmbunud nibud
  • Beebi on väga väike ja nõrga imemisvõimega, mis takistab õige võtte saavutamist

Kui kasutad nibukaitsmeid, on soovitatav neist umbes nelja nädala pärast järk-järgult loobuda, et soodustada loomulikku imemisvõtet. Jälgi ka nibukaitsme kasutamise korral lapse sügavat imemishaaret.

Õiget imemisvõtet võivad takistada ka mõned beebi füüsilised seisundid nagu näiteks lühike keelekida, mille tõttu ei saa beebi vabalt keelt liigutada. Kui imetamine mingil põhjusel ei õnnestu ja teised probleemid on juba välistatud, tasub lasta arstil keelekida kontrollida.

Anna aega, ole kannatlik ja harjuta, see muudab mugava imemisvõtte leidmise lihtsamaks nii sinule kui beebile.

Loe õige imemisvõtte ja asendi kohta ka blogist - Kõik, mida pead teadma imetamisest ja beebi toitmisest. 

Õige ja vale imemisvõte Pilt: Sünni ja Imetamise Eesti Tugiühing

Valulikud, lõhenenud ja tundlikud nibud

Imetamisega alustades peavad rinnanibud täiesti uue olukorraga harjuma ja kohanema, seega on nibude teatud tundlikkus alguses loomulik.

  • Kui nibud on valulikud, liiga tundlikud või lõhenevad, kontrolli esmalt beebi imemisvõtet. Vale imemisvõte on sageli valulike nibude peamine põhjus, seega aitab õige imemisvõte edasist ärritust vältida.
  • Kanna nibudele spetsiaalset nibukreemi või lanoliinikreemi, et valu leevendada ja naha taastumisele kaasa aidata.
  • Kasuks tulevad õhuvannid.
  • Pärast imetamist võid nibudele hõõruda veidi rinnapiima. Rinnapiimal on looduslikud antibakteriaalsed ja niisutavad omadused, mis võivad paranemisele kaasa aidata.
  • Kui imemisvõtte korda saamisel probleem püsib, võivad anda lisaleevendust hõbedast nibukaitsmed. Kerged, meditsiinilise kvaliteediga 925-prooviga hõbedast valmistatud nibukaitsmed omavad loomulikku põletikuvastast ja mikroobidevastast toimet ning pakuvad jahutavat, rahustavat efekti. Neid saab kanda kohe sünnitusjärgselt ennetusena või nii kaua, kuni valu leeveneb ja toimub paranemine.

Liigne rindade täitumine ehk piimapais

Kui rinnad täituvad piimaga liigselt, põhjustab see turset ja valu ning beebil on raske rinda õigesti haarata. See esineb kõige sagedamini esimestel päevadel pärast sünnitust (u 3.-7. päeval), kui piim rinda tuleb ning rinnad muutuvad suureks, kõvaks, hellaks ja soojaks, kuid võib tekkida ka hiljem, kui piimatootlus ületab beebi vajaduse.

  • Kontrolli imetamisasendit ja imemisvõtet
  • Tõsta toitmise sagedust või kasuta pumpa, et rindade täitumist veidi leevendada – pumpa ainult nii palju, et tunned leevendust. Kui rinda liigselt stimuleerid, võib see piima tootlust hoopis suurendada.
  • Kasuta toitmiste vahel külmakompressi, et turset vähendada (või ka kuulsat kapsalehte, mis võib loodusliku abinõuna vähendada turset ja ebamugavust; hoia kapsast külmkapis ja kanna jahutatud kapsalehti 20-30 minutit korraga).
  • Enne imetama asumist kasuta sooja kompressi, et soodustada piima väljutamist või mine sooja duši alla, et piim hakkaks jooksma ja saad väikese koguse piima kätega välja sõõrutada.

Rindade liigne täitumine on tavaliselt ajutine ja seda saab leevendada sagedasema imetamise või pumpamisega. Aja möödudes harjub keha piima tootma kooskõlas lapse vajadustega.

Kui mure paari päevaga ei lahene ja tekib palavik, siis pöördu perearstile või naistekliiniku valvekabinetti, et välistada rinnapõletik ja selle tekkimisel kiiresti abi saada.

Beebi imetamine

Piimajuhade ummistus

Ummistus sulgeb mõne rinnas olevatest piimasagaratest ja piim ei pääse välja. Tekib pais ja kõva valulik tükk rinnas, mille kohal on näha õhetust või punetust. Rind on suurenenud, turses ja valulik. Kui probleemiga mitte tegeleda, võib see edasi areneda rinnapõletikuks. Lahendused on sarnased nagu piimapaisu puhul:

  • Veendu, et beebi haarab rinda õigesti, et tagada piisav piima väljutamine ja vältida piimajuhade ummistust.
  • Toida sagedasti, et saada rind võimalikult tühjaks.
  • Masseeri õrnalt sooja duši all mõjutatud piirkonda, et vähendada ebamugavust ja soodustada piima voolu.
  • Kui piimajuha on ummistunud, aitab õrn probleemse koha massaaž nibu suunas enne rinnaga toitmist ja toitmise ajal ummistusel avaneda.
  • Jahutavad kompressid aitavad turset ja põletikku vähendada.

Kui mure paari päevaga ei lahene ja tekib palavik, siis pöördu perearstile või naistekliiniku valvekabinetti, et välistada rinnapõletik ja selle tekkimisel kiiresti abi saada.

Rinnapõletik ehk mastiit

Kui piimapaisu ja ummistunud piimajuhade probleem püsib, võib see areneda rinnapõletikuks ehk mastiidiks, mis on rinnakudede infektsioon. Mastiit võib tekkida ka rinnanibu lõhede korral, kui bakterite levikuga kaasneb infektsioon.

Ka mastiidi puhul on rind kõva ja kuum, punane ja valus, kuid või tekivad gripilaadsed sümptomid nagu palavik ja üldine halb enesetunne. Pöördu kindlasti arsti poole kui sümptomid ei möödu 12-24 tunni jooksul.

Diagnoositud mastiidi korral võib olla vajalik ka antibiootikumiravi. Oluline on jätkata imetamist või pumpamist regulaarselt, et piimapaisu vähendada ja ummistunud piimajuhasid vabastada ning vältida edasist piima kinnijäämist.

Puhka ja tarbi palju vedelikke ja söö toitaineterikkaid toite, et toetada immuunsüsteemi. Vaata lisaks piimapaisu ja ummistunud piimajuhade alapealkirja all toodud soovitusi.

Piimavill

Piimavill on blokeeritud nibu poor, kui nahk kasvab üle piimakanali avause ning piim jääb selle taha kinni. See esineb tavaliselt nibu ülemises osas, kus näha on valkjas-kollakas laiguke või villike. Sageli kaasnevad blokeerunud piimajuha sümptoomid, sest piima väljavool sagarast on villi tõttu takistatud. Rinnas on sel puhul valu imetamise ajal üsna suur.

  • Sageli laheneb see ise rinna imemise käigus.
  • Pane laps väheseks ajaks rinnale, imemine tõmbab villi pingule ja see võib prooi avada.
  • Leota nibu soolveega, et nahka pehmendada.
  • Hõõru piirkonda õrnalt froteerätikuga, see võib aidata liigset nahka eemaldada ja poori avada.
  • Kui eelnev ei aita, torka stariilse nõelaga (nahaga paralleelselt) vill läbi, vahel õnnestub sooja dušši all olles vill katki teha.
  • Kui vill lõhkeb ning piim tuleb välja, kasuta nibukreemi, et nahka tervendada.
  • Pane laps võimalusel kohe rinnale tagasi, et ta imeks ummistunud piimajuha tühjaks.

Imetamine voodis pikali

Soor

Soor on seeninfektsioon, mida põhjustab Candida albicans ning see võib muuta imetamise valulikuks. Sümptomiteks on sügelus, põletustunne, ülitundlikkus ning vaarikaroosad, punased, kuivad või ketendavad nibud.

Kui kahtlustad seeninfektsiooni, pöördu arsti poole õige ravi saamiseks. Tavaliselt on vajalik seenevastane ravi. Soovitakse võtta ka probiootikume seedetrakti toetamiseks ning vältida suhkru ja valge jahu tarbimist.

Seen võib mõjutada nii ema rinnanibusid kui ka beebi suud. Ravi hõlmab nii ema kui beebi seenevastast ravi vastavalt arstilt saadud juhistele. Steriliseeri regulaarselt pudelid, lutid ja rinnapump, et vältida uuesti nakatumist.

Vähene piima kogus

Väike piima hulk võib olla murettekitav, kuid sellel on mitmeid põhjuseid ning ka lahendusi.

Põhjused:

  • Piimatootmist reguleerib pakkumine ja nõudlus. Kui imetad harvem või beebi imemisvõte pole õige, ei saa keha piisavalt signaale piima tootmise suurendamiseks.
  • Mõned seisundid, näiteks PCOS, kilpnäärmeprobleemid või rasedusdiabeet võivad mõjutada hormonaalset tasakaalu ja seeläbi piimatootmist.
  • Mõnedel emadel tekib piim rindadesse viibega, eriti kui raseduse või sünnitusega on olnud komplikatsioone.
  • Kõrge stress, ärevus või väsimus võivad negatiivselt mõjutada piimatootmist.
  • Lisatoidu andmine või varajane pudeliga toitmise alustamine võivad vähendada beebi soovi rinnast piima imemise järele.

Lahendused:

  • Veendu, et beebi imemisvõte on õige ja ta sööb regulaarselt – püüa toita vähemalt 8–12 korda 24 tunni jooksul, ka öösel.
  • Kui beebi ei ime efektiivselt, võib rind jääda tühjendamata ja piima hulk jääb vähemaks. Kaalu rinnapumba kasutamist toitmiste järgselt.
  • Mõned taimed, nagu ristiköömne ehk apteegitill, põld-lambalääts ja lutsern toetavad piima tootmise hulka. Konsulteeri enne toidulisandite võtmist arsti või ämmaemandaga.
  • Kui kahtlustad hormonaalseid häireid või muid varjatud terviseprobleeme, küsi nõu arstilt.
  • Leia võimalusi puhata ja kasuta lõdvestustehnikaid (nt sügav hingamine või meditatsioon).
  • Pöördu imetamisnõustaja poole, kes saab hinnata sinu imetamistehnikat ja beebi imemisvõtet ning anda personaalseid nõuandeid.

Pea meeles, et iga imetamisteekond on erinev ning on oluline olla enda suhtes leebe ja kannatlik, leidmaks parim lähenemisviis oma keha ja beebi vajadustele.

Tissistreik

Nn tissistreik tähendab, et beebi keeldub järsku imetamisest, hoolimata sellest, et ta on varem ilusti rinda võtnud. See võib tekitada muret nii emale kui beebile.

Võimalikke põhjuseid võib olla mitmeid:

  • Hammaste tuleku ebamugavus võib muuta beebil rinna haaramise vastumeelseks.
  • Kui beebi ei tunne end hästi, tal on kurguvalu või on nina kinni, võib ta imetamist vältida.
  • Rutiini muutus nagu tööle naasmine, uus lapsehoidja või väliskeskkonnast tulenev stress võivad mõjutada beebi soovi rinda võtta.
  • Liiga kiire või jõuline piimavool võib tekitada beebil lämbumistunnet ja ebamugavust.
  • Kasvavad beebid võivad olla hajevil või häiritud, kui nad õpivad uusi oskusi nagu istumine või roomamine.

Lahendused:

  • Püüa jääda rahulikuks, tissistreik on tavaliselt ajutine ja beebi naaseb imetamise juurde kui selle põhjused mööduvad.
  • Paku rinda sagedamini, ka siis kui beebi keeldub, kuid ära sunni
  • Säilitamaks piima hulka kasuta rinnapumpa või sõõruta piima käsitsi välja.
  • Proovi erinevaid asendeid ja imetamiskohti, see võib mõnikord aidata.
  • Kontrolli varjatud probleeme ja veendu, et beebit ei mõjutaks haigus, hammaste tulekust põhjustatud valu, gaasivalu ega muu ebamugavustunne.
  • Paku lohutust ja kallistusi, see loob beebile rahu ja turvatunnet ning mõnikord vajab beebi toidu asemel just seda.

Kui tissistreik kestab mitu päeva või oled mures, konsulteeri imetamisenõustaja või arstiga.

Beebi imetamine, mom collection

Söömismaraton

On perioode, kus võib tunduda, et laps on näljas ja pidevalt rinna otsas. Kui beebi isu on suurem kui hetkel saadaolev piimakogus, võib olla tegemist lapse kasvuspurdiga. Sagedamini rinnale küsides annab beebi märku suuremast piimavajadusest ja tegeleb nö "piima juurde tellimisega". See piima tootmise protsess kestab tavaliselt 2–3 päeva ja võib emale kurnav olla. Ka imetamise alguses, kui piim alles hakkab rindadesse tekkima, on beebi pikemalt ja tihedamini rinna otsas, aidates nii suurendada rindadesse tekkivat piimakogust. 

  • Tee toitmiste vahel puhkepause.
  • Joo rohkelt vedelikke ja söö tasakaalustatud toite, et säilitada energiat.
  • Mõista, et tissimaraton on tihti faas, mis möödub.

Liiga tugev piimavool

Mõnel emal võib esineda väga tugev ja kiire piimavool, mis põhjustab piima pritsimist ning see võib panna beebi läkastama ja rinnalt eemale tõmbuma.

  • Proovi hoida beebit imetamisel rohkem poolpüstises asendis.
  • Pumpa või sõõruta enne imetamist surve vähendamiseks natuke piima välja (u 5-10 ml).
  • Luba beebil söömise ajal pause teha, kui piim voolab liiga kiiresti.
  • Kasuta imetamise ajal teise rinna jaoks piimakogujat või rinnapatju.

"Nibude segadus"

Nn “Nibude segadus” võib tekkida, kui beebil on raskusi üleminekul rinnalt pudelile ja vastupidi kuna piim voolab erinevalt ning rinnanibu/pudeliluti kuju ja tunnetus on erinev. “Nibude segaduse” vältimiseks soovitatakse enne pudeli või luti tutvustamist oodata, kuni beebi on rinnast söömisel imemisvõtte korralikult selgeks saanud.

Kui kasutad lutipudelit, järgi juhitud pudelitoitmise meetodit – see tähendab, et beebit hoitakse poolpüstises asendis ja pudelit horisontaalselt, võimaldades beebil imeda ja neelata omas tempos, sarnaselt piima voolule rinnast. Loe täpsemalt eraldi blogist, millised on pudelitoitmise parimad praktikad

BIBS-pudelil on ümmargune kirsikujuline lutt, mis sarnaneb ema rinna kujuga ja soodustab sarnast keeleasendit ja imemistehnikat. Kui beebi kasutab juba lutti, valik pudel, mille lutiotsa kuju on samasugune ja talle juba tuttav. Loe täpsemalt "nibude segadusest" ja selle vältimisest eraldi blogipostitusest. 

Beebi jääb söömise ajal magama

Peamiselt on see mureks lapse esimestel sünnitusjärgsetel päevadel kuni lapse sünnikaalu taastumiseni või ka edaspidi kui laps ei võta piisavalt kaalus juurde.

  • Võta laps ainult ainult mähkmete väele nahk-naha kontakti.
  • Alusta lapse toitmist enam täitunud rinnast.
  • Erguta last imemisliigutuste vaibumisel jalatalla, põse või kaenlaaluste kõditamisega.
  • Peale toitmist pumpa rinnast piima lisaks kuna unisena võib rinnatühjendamine lapse poolt jääda poolikuks ja piima kogus rinnas võib väheneda. Pumpamine stimuleerib piimatootmist. 
  • Imeta sagedamini, ärata beebi söömiseks ka öösel.

Beebi hammustab

Beebid võivad hakata nibu hammustama või igemetega nibu sikutama, kui tal hakkavad hambad lõikuma ja igemed sügelevad. See võib põhjustada imetamise ajal emale palju valu. 

  • Lase beebil enne imetamist närida närimisrõngast (on ka spetsiaalseid külmkappi asetatavaid närimisrõngaid) ja/või kasuta selleks mõeldud igemegeeli, et leevendada igemete valu ja sügelust.
  • Kui beebi imetamise ajal hammustab, eemalda ta õrnalt rinnalt ja paku seejärel talle rinda uuesti.

Beebi toidutundlikkus või allergiad

Mõned beebid võivad kogeda ebamugavust või neil avalduvad teatud reaktsioonid (näiteks nahalööbed, liigne nutmine või seedetrakti probleemid), kui ema tarbib teatud toite, nagu piima, kofeiini või vürtsikaid roogasid.

Kõige levinumad allergeenid rinnapiimas on lehmapiim, munad, pähklid, nisu, soja, kala ja koorikloomad, tsitrusviljad.

Kui märkad, et beebil tekivad pärast teatud toitude söömist gaasid või seedetrakti probleemid, võib olla kasulik neid toite ajutiselt vältida ja jälgida, kas sümptomid paranevad.

Täida toidupäevikut ja konsulteeri arstiga, kui kahtlustad tundlikkust mõne toiduaine suhtes.

Imetamisnõustaja abi kasutamine

Imetamine võib olla keeruline, eriti kui koged valu, ebamugavust või ärevust. Kui sul tekib küsimusi või probleeme, ära kõhkle abi otsimast. Imetamisnõustaja saab hinnata sinu imetamistehnikat, kehaasendit, beebi asendit ja imemisvõtet ning anda konkreetseid nõuandeid, et muuta imetamine sujuvamaks.

Lisaks saab imatamisnõustaja kontrollida beebi võimalikke füüsilisi takistusi, nagu näiteks lühike keelekida, mis võivad suuresti mõjutada õige imemisvõtte saavutamist.

Kui vajad imetamisnõustajat, palu abi oma perearstilt, ämmaemandalt või võta ühendust naistekliinikuga. Abi saad ka näiteks CARÁ ämmaemandatelt ja imetamisnõustajatelt. 

Lisateavet ja kasulikku infot leiad ka Sünni ja Imetamise Eesti Tugiühingu kodulehelt.

Imetamisnõustaja abi kasutamine
Babyluv Studio