Kui soovid oma last rinnaga toita, aitab põhiteadmiste omandamine sul selle uue eluetapiga paremini toime tulla. Imetamisteekond on alguses võõras, vahel ebamugav ja kindlasti väsitav. See blogi aitab sul olla paremini ettevalmistunud.
Rinnapiim: loomulik algus
Rinnapiim sisaldab kõiki olulisi toitaineid just sellises vahekorras, nagu sinu beebi hetkel vajab. Rinnapiim kaitseb last nakkushaiguste eest, vähendab allergiate võimalust ning langetab paljude akuutsete ja krooniliste haigestumiste riske, näiteks kroonilistesse südameveresoonkonna haigustesse, samuti hoiab ülekaalulisuse eest täiskasvanueas. Rinna imemine rahustab last, on hea tema suuõõne arengule ja hambumuse kujunemisele.
Pikem rinnaga toitmine kaitseb ema rinnanäärme- ja emakavähi eest ning aitab vähendada mõnede krooniliste haiguste, näiteks reumatoidartriidi ohtu.
Kõigele lisaks on emapiim soe ja puhas ja alati kaasas, mis pole mitte väheoluline. Samuti on see odavaim viis lapse toitmiseks. Ideaaljuhul ei ole imetamiseks vaja ühtegi abivahendit ja last saab rinnaga toita praktiliselt kõikjal.
Emapiim katab lapse vee-, valgu-, rasva-, süsivesiku-, vitamiini- ja mineraalainetevajaduse kuni lapse kuuekuuseks saamiseni. Terve ajaline laps ei vaja juurde mitte mingeid vedelikke ega lisandeid. Vaid D-vitamiini ei saa laps rinnapiimast piisavalt ja seda peab kõikidele lastele alates teisest elunädalast kuni kahe eluaasta täitumiseni iga päev lisaks andma.
Maailma Terviseorganisatsioon (World Health Organization - WHO) soovitab imikut toita vaid rinnapiimaga kuni pooleaastaseks saamiseni ja seejärel jätkata rinnaga toitmist koos täiendava toiduga kuni lapse kaheaastaseks saamiseni või kauemgi.
Esimene piim ehk ternespiim
Sünnituse ajal ja pärast seda toimuvate hormonaalsete muutuste mõjul hakkab keha piima tootma. Rasedusega seotud hormoonid, nagu östrogeen ja progesteroon, langevad, samal ajal kui piimatootmise eest vastutavad hormoonid, nagu oksütotsiin ja prolaktiin, tõusevad.
Kui beebi asetatakse pärast sündi kohe rinnale nahk-naha kontakti, juhib tema instinkt teda rinna poole, et alustada oma otsimis- ja imemisrefleksi toel rinna imemist. Esimene imetamine võiks toimuda lapse esimese elutunni jooksul, kohe kui ema ja laps on selleks valmis. See on kaunis hetk, mis näitab ema ja beebi loomulikku sidet.
Ternespiim on esimene rinnapiima vorm – kuldkollane toitainete- ja antikehaderikas vedelik. Ternespiim tekib rindadesse juba 3-4. raseduskuul, kuid sa ei pruugi sellest üldse aru saada, vähemalt pooltel naistel enne sünnitust rinnapiima ei leki. Soovi korral saab ternespiima juba raseduse ajal koguda, kuid mitte enne 37. nädalat, kuna see võib käivitada sünnituse. Kasuta ternespiima kogumise komplekti ja säilita kogutud ternespiima sügavkülmas.
Pärast keerukat sünniprotsessi on ternespiim vastsündinule suurepäraseks energiaallikaks. Kuigi ternespiima kogus on väike, siis juba paarist teelusikatäiest esimesel elupäeval piisab talle täiesti, kuna see on väga küllusliku sisaldusega. Kui oled eelnevalt ternespiima kogunud, võta see haiglasse kaasa ja seda väärtuslikku piima saab kasutada esimeste imetamiste ajal lisatoiduna.
Ternespiim kaitseb last ümbritsevate pisikute eest, paneb tööle tema õrna seedesüsteemi, aitab tal sünnijärgselt kohaneda ning kaitseb kollasuse eest.
Üleminekupiim ja pärispiim
Esimestel päevadel võib beebi nõuda toitu väga tihti ja lühikeste vahedega. See võib olla kurnav, kuid on ajutine. Sagedasem ja pikem imetamine paari päeva jooksul aitab suurendada rindades tekkivat piimakogust. Paku lapsele rinda alati kui ta seda küsib ning luba tal rinnal olla nii kaua kui ta seda soovib. Toitmisvahe ei tohiks alguses olla üle 3 tunni.
Esimestel päevadel on normaalne, et lapse kehakaal langeb (langus ei tohiks ületada 10 % sünnikaalust). Kui lastearst soovitab last toita tihedamini, siis tuleb rinda anda 1.5-3 tunniste vahedega.
3.-5. päeval pärast sünnitust tunnevad paljud emad, et rinnad hakkavad täituma, muutuvad kõvaks ning on valulikud. See on normaalne ning viitab sellele, et piimatoodang on käivitunud.
Kui rinnad lähevad liiga täis (ehk tekib piimapais), võib enesetunde parandamiseks teha enne toitmist endale sooja dušši, lüpsta pisut piima välja, et lapsel oleks kergem rinda haarata ning imetada sagedasti. Peale toitmist aseta rindadele külm kompress.
Esimestel nädalatel toodavad rinnad nn. üleminekupiima, mille kogused võivad varieeruda, kord on piima palju, kord vähe, rinnad võivad tunduda liiga pehmed või liiga kõvad. Ema organism alles õpib ja harjub uue olukorraga, mistõttu on väga oluline toita lapse märguannete järgi, et rinnad “õpiksid” piima tootma täpselt vastavalt lapse vajadusele. Täis- ehk pärispiim tulebki rinda alles alates 6. nädalast pärast sünnitust.
Kui beebi imema hakkab, vallandab keha oksütotsiini, mis käivitab piima vabanemise. Seda nähtust nimetatakse piima vabanemisrefleksiks. See toimub enamasti esimese minuti jooksul pärast imetamise algust, kuid võib tekkida ka lihtsalt beebi nägemise või tema nutu peale. Piima lekkimise vältimiseks kasuta piimakogujaid või rinnahoidja sisse asetatavaid rinnapatju. Lihtsasti avatav pehme ja veniv imetamisrinnahoidja aitab kogu protsessi mugavamaks muuta.
Kohandumine ja mugava imetamisrütmi leidmine
Imetamine võib esimestel päevadel ja nädalatel olla väljakutseid täis, kuni tekib rutiin ja rütm, mis sobib nii beebile kui sulle. Paljud värsked emad tunnevad alguses, et nad ei saa hakkama. Valu, ebamugavus ja pettumus on samuti levinud tunded sel perioodil. Tea, et see on normaalne ega peegelda sinu pingutusi imetamise õnnestumiseks või armastust beebi vastu. Alati ei suju imetamine kohe, see võtab aega ja harjumist.
Kui imetamine on juba paremini sisse töötatud, kohaneb piimakogus beebi vajadustega ning rinnad ei pakitse enam nii tugevalt. Esimestel nädalatel toida beebit nii sageli, kui ta soovib – tavaliselt 8–12 korda ööpäevas. Aja jooksul leiate koos beebiga mugava imetamisrütmi. Piimatoodangu täielik kohandumine beebi vajadustega võib võtta kuni 8 nädalat.
Siiski võivad mõned emad seista silmitsi väljakutsetega, nagu vähene piimakogus, lõhenenud nibud, rinnapõletik või beebi füüsilised eripärad, näiteks lühike keelekida. Kui sul tekib küsimusi või esineb probleeme, ära kõhkle pöördumast imetamisnõustaja või ämmaemanda poole.
Loe ka blogi levinud imetamisprobleemidest ja nende lahendustest.
Õige imemisvõte
Imemisvõte tähendab seda, kuidas beebi oma suuga nibu ja rinda haarab. See mugava ja efektiivse imetamise põhitegur. Õige imemisvõte ei taga mitte ainult seda, et beebi saab piisavalt piima, vaid ka seda, et sul on protsessi jooksul mugav.
Kuidas saavutada õiget imemisvõtet:
- Aseta beebi pea rinna kõrgusel näoga rinna poole nii, et ta nina oleks kohakuti rinnanibuga ja lase tal seda haarata.
- Suru beebi õrnalt enda lähedale, kõht vastu enda kõhtu, pea ja keha ühel sirgel.
- Rinnal olles on lapsel põsed ümarad ja punnis, nina ja lõug on surutud vastu rinda.
- Ülemine ja alumine huul on väljapoole pööratud (võid ka sõrmega kaasa aidata), tekib topeltlõug.
- Jälgi, et lapse suu oleks laialt avatud, nii et ta haaraks lisaks nibule ka seda ümbritsevat nibuvälja. Ainult nibu haaramine põhjustab valutavaid nibusid ja piim ei pääse voolama.
Õige imemisvõtte tunnused:
- Emal on mugav, tunned õrna tõmmet, aga see ei ole valus.
- Ei kostu lutsutamist ega luristamist, vaid rütmilist imemist ja neelamist.
- Pärast toitmist on beebi rahulolev, samas kui rinnad tunduvad pehmemad.
Laps laseb ise rinna lahti kui ta enam ei soovi või kui see rind tühjaks sai. Paku alati ka teist rinda. Kui laps jäi näljaseks, siis sööb ta sellest isukalt edasi. Kui mitte, siis ta lükkab rinna eemale. Kui nii talitada, siis võib olla kindel, et beebi sööb täpselt nii palju kui tal kasvamiseks ning arenemiseks hetkel vaja on.
Peale imetamist tuleks lapsel ka sisseimetud liigne õhk välja lasta. Selleks hoia last süles püstises või poolpüstises asendis kuni nn „krooksud“ välja tulevad, siis pane laps külje peale magama.
Kui sa tunned imetamisel teravat valu, su nibu näeb pärast imetamist välja lapik või tundub, et beebi ei saa piisavalt piima kätte, võib beebi imemisvõte olla vale. Kui imemisvõtte probleemid püsivad, on hea mõte pöörduda imetamisnõustaja poole. Ta saab anda personaalseid juhiseid, kontrollida imemisvõtet ja soovitada tehnikaid ja lahendusi, et muuta imetamine mugavamaks ja efektiivsemaks.
Pilt: Sünni ja Imetamise Eesti Tugiühing
Rinnaga toitmise asend
Mõnus asend on imetamisel hädavajalik, sest mugavus on oluline mõlemale osapoolele. Kui hea imemisvõte tagab, et beebi saab korralikult süüa, siis mitte vähem oluline ei ole ka see, et sina tunneksid end lõdvestunult ja mugavalt. Küürutamine või ebamugavas asendis toitmine võib koormata selga ja õlavöödet. Kui oled pinges, võib see mõjutada kogu imetamisprotsessi.
Kasulik on proovida erinevaid asendeid – olgu see voodis lamades, poollamavas asendis või istudes, et näha, milline sobib kõige paremini teile mõlemale.
Vahetult sünnituse järel on kergem toita lamades, kuna nii saad last toites ise ka puhata. Poollamava või istuva asendi puhul kasuta imetamispatja, mis toetab käsi ja selga nii, et õlad oleksid lõdvestunud. Padja abil saab last imetamisel hoida nii, et ta oleks rinna kõrgusel. Valitud imetamisasend peaks toetama nii sinu mugavust kui ka beebi õiget imemisvõtet.
Ebamugavuste ületamine imetamise ajal
Kui imetamine on sinu jaoks uus kogemus, on nibude tundlikkus, kuivus või karedus normaalne, sest keha alles harjub uue olukorraga. Sinu rinnanibud kohanevad täiesti uue funktsiooniga ja võib võtta aega, et leida mugavaim imetamisasend ja saavutada õige imemisvõte. Kasuta nibukreemi, et nahka rahustada ja kaitsta ning ebamugavustunnet leevendada.
Mine enne söötmist sooja dušši alla, sõõruta natuke piima välja, et beebil oleks mugavam rinda haarata, imeta sageli ja pane pärast toitmist rinnale külm kompress. Kõik need meetodid aitavad imetamist mugavamaks muuta ja leevendada ebamugavust.
Kuid mitte iga valu ei ole normaalne. Usalda oma instinkte – kui midagi tundub valesti, ära kõhkle pöördumast arsti, ämmemanda või imetamisnõustaja poole.
Loe ka blogi levinud imetamisprobleemidest ja nende lahendustest.
Imetamine ja ema toitumine
Rinnapiimaga toitmine on energiat nõudev protsess, rinnapiima tootmiseks kulutab organism igal ööpäeval lisaks üle 500 kcal. Oma energiataseme hoidmiseks ja piimatootmise toetamiseks keskendu tasakaalustatud toitaineterikastele toitudele.
Lihtsate toitude või suupistete ettevalmistamine nagu pähklid, puuviljad või imetamisküpsised võivad kiiretel päevadel tõeliselt abiks olla. Ka sügavkülmutatud toidud on suurepärane viis tagada käepärane toit kui und napib. Ära kõhkle paluda oma pereliikmetel või sõpradel tuua külastades söök kaasa.
Sama tähtis on imetamise ajal vedeliku tarbimine, püüa tarbida vähemalt 2-3 liitrit vedelikku päevas. Rinnapiima kogus 750 ml päevas esimese kuue kuu jooksul suurendab imetava ema vedelikuvajadust umbes 600–700 ml päevas. Joo vett või taimeteesid. Palu oma partneril või tugiisikul täita päeva jooksul sinu veepudelit ja hoia alati jook ja suupisted käepärast kui beebit toidad.
Kvaliteetsed sünnitusjärgsed vitamiinid aitavad täita raua, kaltsiumi, D-vitamiini ja oomega-3 rasvhapete puudujääki.
Imetav ema võiks vältida gaseeritud magusaid jooke, konservante ja värvaineid sisaldavaid tooteid, vürtsiseid ja teravamaitselisi toite. Rahutu lapse emal soovitatakse kofeiiniga jooke tarbida pigem vähe, mitte üle kahe tassi päevas.
Kui imetada ei saa, ei tohi või ei taha
Rinnapiim on imikule parim toit, aga mõnikord võib ema või lapse tervise tõttu imetamine olla vastunäidustatud. Näiteks kui ema peab võtma ravimeid, mis imenduvad rinnapiima.
Samuti pole imetamine kõigi emade jaoks alati nii lihtne. Olgu need mured siis alustamisega või hoopis rinnaga toitmise jätkamisega. Siis peab lapsele andma esimesel eluaastal piimasegusid.
Paljude vanemate jaoks on beebi toitmisviisi valik sügavalt isiklik otsus. Olenemata sellest, kas jätkad imetamist, pumpad rinnapiima ja toidad pudelist või toidad ainult piimaseguga - need kõik on võimalikud ja tervislikud valikud. Kui imetamine vaatamata sinu püüdlustele ei õnnestu või ei ole mingil põhjusel sinu jaoks võimalik või sobiv, ei tohiks keegi seda hukka mõista. Kõige olulisem on teha valik, mis toetab nii beebi heaolu kui ka sinu enda vajadusi.
Ka lutipudeliga toitmine, olgu see väljapumbatud rinnapiimaga või piimaseguga, tagab, et beebi saaks vajaliku toidukoguse ja toitained, et kasvada ja areneda. Sinu vaimne, füüsiline ja emotsionaalne tervis on samuti tähtis ja sina oled parim kohtunik hindamaks, mis töötab sinu ja sinu beebi jaoks.
Päeva lõpus on kõige olulisem, et su beebi on armastatud, hoolitsetud ja toidetud. Olgu selleks siis rinnaga toitmine, pudeliga toitmine või mõlema kombinatsioon – sa teed oma pere jaoks parima valiku.