Rinnaga toitmine ja rinnapiima pumpamine võivad tunduda kaks täitsa erinevat maailma, kuid paljud emad otsustavad või on sunnitud neid meetodeid kombineerima.
Olgu põhjuseks rinnapiima tagavarade loomine, piimavoolu reguleerimine, hädasti vajalik puhkus, tööle naasmise ettevalmistus või vajadus veeta mõni aeg beebist eemal, rinnapump ja lutipudel võivad olla hindamatud abivahendid. Siiski on oluline mõista, kuidas neid kahte toitmismeetodit efektiivselt ühendada. Siit blogiartiklist leiad näpunäiteid, kuidas seda teha.
Miks pumbata?
Rinnapump annab paindlikkuse, võimaldades asendada rinnaga toitmise söögikorra väljapumbatud piimaga toitmisega pudelist.
See on kasulik juhul, kui sul on piima üleküllus või väga tugev piimavool, mis paneb beebi läkastama. Sellisel juhul võib lühiajaline pumpamine enne toitmist aidata piimavoolu aeglasemaks ja toitmist mugavamaks muuta.
Kui aga vastupidiselt on sinu rinnapiima kogus väike, võib pumpamine pärast rinnaga toitmist anda kehale signaali hakata piima rohkem tootma. Nii on lisastimulatsioon kasulik neile emadele, ke soovivad oma piimavarusid kasvatada.
Mõnikord võivad imetamisraskused takistada beebil tõhusalt rinnast piima kätte saada, kuid lutipudeli abil saab ta vajaliku koguse ilusti kätte. Tihti esineb seda just enneaegsete või nõrgema imemisvõimega beebide puhul. Kui su beebil on raskusi imemisvõttega, pea kindlasti enne nõu imetamisnõustajaga. Kui soovid lühiajaliselt toita pudelist, saad hiljem uuesti rinnaga toitmisele naasta.
Piima pumpamine rinnast ja lutipudeli kasutuselevõtt võivad olla abiks ka siis, kui pead beebist eemal olema või soovid suuremat paindlikkust. Ka näiteks siis, kui oled hoopis kaksikute õnnelik vanem ning üks beebi saab süüa otse rinnast, samal ajal kui teine saab väljapumbatud piima pudelist, võimaldades jagada nii toitmisülesandeid oma partneri või abilisega.
Seega piima pumpamine ja lutipudelist toitmine võib olla alternatiiv juhuks, kui otse rinnast toitmine ei ole mingil põhjusel efektiivne, võimalik või mugav.
Millal pumbata?
Esimestel nädalatel soovitavad imetamisnõustajad keskenduda ainult rinnaga toitmisele, et piimatoodang kohanduks vastavalt beebi vajadustele ja beebi harjuks õige imemisvõttega. Pärast seda perioodi on pumpamine isiklik valik, mis sõltub sinu elustiilist ja piimavarude kogumise vajadusest.
Mõned emad leiavad, et parima tulemuse annab pumpamine umbes tund pärast rinnaga toitmist, samas kui teistele sobib paremini harvem pumpamine, nt iga teise või kolmanda toitmise järel. Pead katsetama, et leida endale ja oma beebile sobiv rütm. Tavapäraselt kestab kummagi rinna pumpamine umbes 15 minutit, kuid see võib varieeruda sõltuvalt piimatoodangust ja pumba efektiivsusest.
![Najell rasedus- ja imetamispadja kasutamine beebi toitmisel](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0605/5179/0788/files/blog-nursing-breastfeeding_3_f2ac5671-1128-47c9-9276-1c2f97f81df1.jpg?v=1739052442)
Sobiva rinnapumba valimine
Rinnapumba valik määrab suuresti pumpamise mugavuse ja efektiivsuse. Kui sa ei ole kindel, millist mudelit valida, arvesta selliste teguritega nagu kaasaskantavus, müratase, puhastamise lihtsus ning kas vajad manuaalset, elektrilist või käed-vabad pumpa.
Kui satud olukorda, kus on vaja piima pumbata erandkorras ja sul ei ole rinnapumpa käepärast, saad piima ka kätega välja lüpsta. See on tõhus ja loomulik meetod piima väljutamiseks rinnast, kui seda vaja on.
Rinnapiima säilitamine
Pärast pumpamist tuleb piima hoida külmkapis või sügavkülmikus, et see säiliks toitmiseks värskena. Järgi rinnapiima säilitamise juhiseid, et tagada selle kvaliteet ja toitainetesisaldus.
Rinnapiima saab parima kvaliteedi tagamiseks sügavkülmutada kuni 6 kuud. Külmiku temperatuur peaks olema vähemalt -18°C.
Kasuta tihedalt suletavaid säilitusnõusid või spetsiaalseid rinnapiima säilituskotte ning jäta anumasse ruumi, kuna rinnapiim külmudes paisub. Lisa igale säilitusanumale kuupäev ja kellaaeg, millal piim välja pumbati, nii tead tarbida varem külmutatud piima eelisjärjekorras.
Tavalises külmikus hoitud piim soovitatakse ära kasutada 3 päeva jooksul.
Kui oled hoiustanud rinnapiima külmikus või sügavkülmas, siis viska alati pärast piima üles soojendamist ja toitmist ülejääk ära, sest uuesti ei tohi seda piima kasutada.
Rinnapiima soojendamine
Enne piima andmist beebile tuleb seda soojendada. Selleks aseta säilitusanum sooja veega täidetud kaussi või kasuta pudelisoojendajat. Väldi mikrolaineahju kasutamist, sest see ei soojenda ühtlaselt ning piima sisse võivad tekkida üksikud kuumad kohad, mis võivad beebi suud kõrvetada, samuti võib see rikkuda piima toitainetesisaldust. Testi piima temperatuuri, tilgutades seda randmele – see peaks tunduma kergelt soe.
![Lutipudeli tutvustamine beebile](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0605/5179/0788/files/bibs-bottle_2.jpg?v=1738316360)
Pudeli tutvustamine beebile
Kui oled valmis rinnapiima pudelist pakkuma, võib olla kasulik järgida mõningaid nõuandeid, et kõik sujuks ladusamalt. Kuna rinnapiimatoidul beebid on harjunud otse rinnast sööma, võib lutipudeliga harjumine võtta veidi aega ja kannatust.
- Alusta lutipudeli pakkumist 4-6 nädalaselt, kui rinnaga toitmine on juba hästi kinnistunud ja õige imemisvõte on beebil selge.
- Vali pudel, millel on ümara kujuga lutt, sest see jäljendab kõige paremini ema rinna kuju, liikumist ja tunnet. See aitab vältida “nibude segadust” kui beebi saab vaheldumisi süüa nii rinnast kui pudelist. Loe rohkem "nibude segaduse" kohta ja kuidas seda vältida.
- Kasuta aeglase voolavusega lutti, et piim voolaks rinnaga toitmisega sarnases tempos ja beebi ei hakkaks eelistama lutipudelit rinna asemel. Kiire voolavusega lutist saab piima liiga kergesti kätte ja beebi ei pruugi enam rinnaga leppida. Loe täpsemalt, kuidas lutipudelit valida.
- On hea mõte, kui pudelit tutvustab beebile esialgu keegi teine kui rinnaga toitja. Kui ema on kohal, suudab beebi tajuda emapiima lõhna ning imetamisega harjunud beebi eelistab loomulikult otsa rinnast söömist.
- Pane natuke rinnapiima pudelilutile, et beebi tunneks ära selle lõhna ja maitse.
- Püüa pakkuda pudelit ajal kui beebi ei ole liiga näljane ega väsinud, et kogemus oleks võimalikult stressivaba.
- Hoia beebit pudelist toitmisel poolistuvas asendis ning pudelit horisontaalselt. Lase beebil juua omas tempos ja teha pause. Jälgi beebi märguandeid, kui tal kõht täis saab. Loe täpsemalt, kuidas toita beebit pudelist.
![Imiku toitmine väljapumbatud rinnapiimaga lutipudelist](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0605/5179/0788/files/bibs-nipple-confusion_9c07df20-3de7-4282-980e-e2055a1af3aa.jpg?v=1738316359)
Kui rinnast toitmise kord jääb vahele ja beebi saab rinnapiima pudelist, on oluline pumbata piim välja, et ennetada piimajuhade ummistust või piimapaisu ning säilitada piima tootmine. Väldi pikemaid kui 6-tunniseid pause pumpamiste ja/või imetamiste vahel.
Rinnaga toitmise ja pumpamise kombineerimine võimaldab igapäevarutiinis rohkem paindlikkust, säilitades samal ajal beebi jaoks rindades vajaliku piimakoguse ja toitainete tasakaalu. Leia endale sobiv viis ja pea meeles, et iga imetamise teekond on ainulaadne.