Kui soovid oma beebit pudelist toita – kas siis piimaseguga või oma väljapumpatud rinnapiimaga – on see juhend just sinu jaoks.
Mis on juhitud pudelitoitmine?
Juhitud pudelitoitmise meetod on beebi toitmise viis, mille eesmärk on pidurdada söömise tempot nii, et see sarnaneks rohkem rinnaga toitmisele. Meetod muudab piima voolu aeglasemaks ja sunnib beebit rohkem vaeva nägema, et piima kätte saada (nagu rinnaga toitmise ajal) ning samal ajal võimaldab beebile vajalikke puhkepause. See vähendab ületoitmise riski, mis võib põhjustada beebile ebamugavust.
Kui beebi sööb rinnast, reguleerib ta ise kui palju ja kui kiiresti ta sööb. Juhitud pudelitoitmine jäljendab seda loomulikku rütmi, millega beebi imeb, neelab, hingab ja teeb vahepeal pause.
Meetodi aluseks on beebi ja pudeli hoidmise asend ning pauside võimaldamine toitmise ajal. Last hoitakse poolpüstises asendis, pudelit aga horisontaalses asendis – paralleelselt põrandaga, mitte lutiga allapoole. Kui beebi on täiesti pikali ja pudel on vertikaalselt, on piimavool pidev ja beebil pole muud võimalust kui süüa. See võib viia ületoitmiseni, kus laps sööb rohkem, kui tal tegelikult isu on. Õige asendi puhul saab laps pudeliluti ise suust ära lükata, kui ta tunneb, et kõht on täis.
Meetod toetab ka pudeliga ja rinnaga toitmise kombineerimist. Mõned beebid, kes on harjunud lutipudelist jooma, võivad rinnaga toitmisel muutuda rahulolematuks aeglasema piimavoolu tõttu. Kui beebi hakkab rinnast piima imema, siis alguses tuleb piima sealt aeglasemalt. Alles 30-60 sekundi pärast aktiivset imemist vallandub suurem piimavool ning beebi hakkab piima lihtsamalt kätte saama. Vastupidiselt pudelile, kus piim voolab kohe ühtlaselt. Juhitud pudelitoitmise meetod aitab rinnast ja pudelist toitmise erinevusi vähendada.
Samm-sammuline juhend pudeliga toitmiseks
- Hoia oma beebit poolistuvas asendis, toetades tema keha ja pead. Oluline on, et su beebil oleks mugav hingata ja neelata. Ära hoia beebit lamavas asendis.
- Vaata oma beebile silma ja räägi temaga õrnalt samal ajal kui toidad teda pudelist. See aitab luua beebiga lähedase ja armastava suhte ning annab talle turvatunde.
- Puuduta lutipudeli otsaga beebi huuli, et ta avaks oma suu. Kui beebi teeb suu lahti, aseta pudel nii, et lutiots puudutab suulage ja beebi alustab söömist.
- Hoia pudelit horisontaalasendis, paralleelselt põrandaga, nii et pudelilutt on piimaga täidetud. See aitab vältida olukorda, et beebi neelab liiga palju õhku.
- Pärast 20–30-sekundilist söömist kalluta pudelit allapoole, et piima vool peatada (see loob sarnase mustri nagu rinnaga toitmisel).
- Pärast mõnesekundilist pausi kalluta pudelit uuesti ülespoole, et piim hakkaks taas lutti voolama.
- Jätka seda söötmismustrit, kuni beebi annab märku, et ta kõht on täis. Ära sunni beebit pudelit tühjaks sööma kui tal toidu vastu enam huvi ei ole.
Juhitud pudelitoitmise eelised
-
Aitab vältida ületoitmist
Juhitud pudelitoitmine aitab tunnetada beebi märguandeid ja järgida loomulikku nälja- ja täiskõhutunnet, selle asemel et sundida beebit jooma teatud koguse piima lihtsalt seetõttu, et see on pudelis.
-
Aitab seedimisprobleemide korral ja vähendab refluksi
Kui beebil esineb pudelist toitmise ajal seedimisprobleeme, aitab see toitmismeetod beebil neelata piima väiksemate ja tihedamate lonksude kaupa, mis võib muuta seedimise mugavamaks.
-
Aitab vältida „nibude segadust”
Kui beebi saab korraga süüa nii rinnast kui pudelist, siis võib tal tekkida pudeli eelistus. Seda seetõttu, et beebil on pudelist joomine palju lihtsam kui rinnast. Juhitud pudelitoitmine jäljendab paremini rinnaga toitmise loomulikku tempot, mis teeb ülemineku rinnalt pudelile ja vastupidi lihtsamaks.
Loe ka teisi teemaga seotud blogiartikleid:
Kuidas valida lutipudelit
Mis on "nibude segadus" ja kuidas seda vältida
Kas pudelist toitmine võib pakkuda samasugust lähedust kui rinnaga toitmine
Selle artikli allikas: BIBS blogi